មានពលរដ្ឋខ្មែរជាង ១៣០នាក់ទៀតនៅតំបន់ប្រឈមនៃសង្គ្រាមអ៊ីស្រាអែល-ប៉ាលីស្ទីន
ភ្នំពេញ៖ នាយករដ្ឋមន្ត្រីកម្ពុជា សម្ដេចធិបតី ហ៊ុន ម៉ាណែត បានឲ្យដឹងថារហូតមកដល់ព្រឹកថ្ងៃអង្គារ៍ ទី១០ ខែតុលា ឆ្នាំ២០២៤នេះ រដ្ឋាភិបាលអ៊ីស្រាអែលបានជម្លៀសពលរដ្ឋខ្មែរចំនួន ៣២៣នាក់ទៅកាន់ទីកន្លែងសុវត្ថិភាពហើយ ខណៈនៅ ១៣១នាក់ទៀតកំពុងនៅក្នុងតំបន់ប្រឈម។
សម្ដេចបានលើកឡើងក្នុងពិធីប្រកាសដាក់អនុវត្តយុទ្ធសាស្ត្រជាតិស្ដីពីការអភិវឌ្ឍន៍សេដ្ឋកិច្ចក្រៅប្រព័ន្ធ ២០២៣-២០២៩ ថាសុវត្ថិភាពរបស់ប្រជាពលរដ្ឋខ្មែរគឺជាអ្វីដែលរដ្ឋាភិបាលយកចិត្តទុកដាក់។ សម្ដេចថា សម្ដេចបានបញ្ជាឲ្យក្រសួងពាក់ព័ន្ធធ្វើការនិងទាក់ទងទៅរដ្ឋាភិបាលអ៊ីស្រាអែលចាប់តាំងពីថ្ងៃទី១ នៃជម្លោះមកម៉្លេះ។
បើតាមសម្ដេចធិបតីពលរដ្ឋខ្មែរដែលកំពុងរស់នៅប្រទេសអ៊ីស្រាអែលមានចំនួន ៤៥៤នាក់។
គួរឱ្យដឹងផងដែរថា ក្រុមហាម៉ាស់បានបើកការវាយប្រហារដោយគ្មានការជូនដំណឹងមុននៅថ្ងៃសៅរ៍ ទី៧ ខែតុលា ឆ្នាំ២០២៣ ដោយបាញ់រ៉ុកែតរាប់ពាន់គ្រាប់ ជាមួយនឹងការបញ្ជូនទាហានចូលក្នុងទឹកដីអ៊ីស្រាអ៊ែលបាញ់សម្លាប់មិនរើសមុខលើជនស៊ីវិលនិងទាហាន ខណៈមានពលរដ្ឋខ្មែរម្នាក់ក៏ត្រូវបានសម្លាប់ក្នុងការវាយប្រហារនេះដែរ៕